katar sienny, zapalenie zatok

Jak rozróżnić katar sienny od zapalenia zatok przynosowych?

Katar sienny nazywany bywa alergicznym nieżytem nosa (ANN). Jest to choroba alergiczna, której objawy nasilają się w wyniku kontaktu z czynnikami uczulającymi, takimi jak:

 •  roztocza kurzu domowego,
 • pyłki roślin wiatropylnych,
 • zarodniki grzybów pleśniowych,
 • alergeny zwierzęce (psa, kota, świnki morskiej, chomika),
 • insekty,
 • substancje chemiczne.

Alergie pokarmowe są bardzo rzadką przyczyną kataru siennego, jednak w przypadku alergii krzyżowej (osoba uczulona na jeden alergen reaguje uczuleniem na inny czynnik) mogą one spowodować wystąpienie alergicznego nieżytu nosa.

Objawami kataru siennego są:

 • obfita wodnista wydzielina z nosa,
 • swędzenie nosa,
 • częste kichanie,
 • uczucie zatkanego nosa.

Może im towarzyszyć zapalenie spojówek na tle alergicznym i objawy takie jak: swędzenie, obrzęk powiek, łzawienie, zaczerwienienie oczu, światłowstręt.

Zapalenie zatok przynosowych – to choroba, w której występuje najczęściej: wydzielina z nosa (katar lub spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła), ból lub uczucie rozpierania twarzy, niedrożność nosa, upośledzenie lub utrata węchu. Ostre zapalenie zatok przynosowych wywoływane jest przez wirusy i nazywane jest przeziębieniem.

sinupret

Leczenie alergicznego nieżytu nosa a kataru siennego

Występowanie charakterystycznych objawów dla kataru siennego różnicuje go od zapalenia zatok przynosowych. Inaczej też przebiega leczenie w obu przypadkach.

W łagodnym alergicznym nieżycie nosa stosuje się zwykle leki przeciwalergiczne oraz miejscowe leki obkurczające śluzówkę nosa czy donosowe glikokortykosteroidy. W przypadku braku poprawy lub cięższym przebiegu choroby pacjent powinien udać się do lekarza.

W ostrym wirusowym zapaleniu zatok przynosowych stosuje się leczenie objawowe: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki obkurczające śluzówkę nosa, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej oraz leki roślinne o wielokierunkowym mechanizmie działania, takim jak: działanie sekretolityczne (upłynniające zalegającą wydzielinę), sekretomotoryczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

W ostrym powirusowym zapaleniu zatok przynosowych (gdy objawy nasilają się po 5 dniach lub utrzymują się powyżej 10 dni) zaleca się leczenie donosowymi glikokortykosteroidami, płukanie jam nosa solą fizjologiczną oraz leki roślinne o wielokierunkowym działaniu. W obu przypadkach nie zaleca się stosowania antybiotyków. Są one przepisywane przez lekarza, np.: w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych.

Niekiedy katar sienny i ostre wirusowe zapalenie zatok mogą się nałożyć w czasie. Dzieje się tak w przypadku stanu obniżonej odporności, podczas którego może dojść do przeziębienia oraz współistniejącego alergicznego nieżytu nosa, który jest wynikiem alergii na jakiś czynnik, jak chociażby roztocza kurzu. W takiej sytuacji obok leczenia przeciwalergicznego ANN (alergiczny nieżyt nosa) można rozważyć fitoterapię zapalenia zatok przynosowych.

zapalenie zatok, katar sienny, co na zapalenie zatok, sinupret
 • Znika blokada nosa²
 • Ustępuje zatokowy ból głowy¹
 • Można swobodnie oddychać²

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret

Zarezerwuj

kup sinupret extract

Kup

Dowiedz się więcej

Loading...
Loading...
Loading...

1Bachert C et al. Poster: Multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled parallel-group dose-finding study of herbal medicine (dry extract) BNO-1016 in acute rhinosinusitis. 84th Annual Meeting of the German Society of Oto-Rhino-Laryngology, Head and Neck Surgery, Nornberg 2013.

2Jund R et al. Clinical efficacy of a dry extract of five herbal drugs in acute viral rhinosinusitis. Rhinology 2012; 50(4): 417-426.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.