zapalenie zatok, antybiotyki na zapalenie zatok, sinupret

Antybiotyki w zapaleniu zatok przynosowych – konieczne czy nie?

Zapalanie zatok przynosowych to choroba, której najczęstszą przyczyną są wirusy. Pojawiają się objawy, takie jak: katar, niedrożność nosa, ból głowy lub uczucie rozpierania twarzy. Wirusowe i powirusowe zapalenie zatok nie wymagają konieczności zastosowania antybiotyków.

Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych stanowi zaledwie 0,5-2% ostrych zapaleń zatok przynosowych. Może być wynikiem wtórnego nadkażenia bakteryjnego.

Niekiedy czynniki takie jak:

- zębopochodne (infekcje i zabiegi stomatologiczne),
- jatrogenne (chirurgia zatok, sondy przełykowo- żołądkowe, tamponady nosa),
- zaburzenia odporności,
- uszkodzenia rzęsek w układzie oddechowym (np. genetyczny zespół dyskinetycznych rzęsek)
- obrzęk błony śluzowej
- inne poprzedzające je infekcje,
- skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, urazy, ciało obce, guzy,
- inne nieżyty nosa, w tym alergiczny nieżyt nosa

mogą sprzyjać rozwojowi bakteryjnego zapalenia zatok.  

Objawami ostrego bakteryjnego zapalenia zatok są:

- gorączka (powyżej 38 stopni),
- ropna, gęsta i zmieniona kolorystycznie wydzielina z nosa,
- silny miejscowy ból,
- nawrót dolegliwości poprzedzony pogorszeniem po lekkiej, wstępnej fazie choroby,
- podwyższone OB /CRP.

W przypadku wystąpienia takich alarmujących objawów pacjent powinien udać się do lekarza. W tym wypadku zwykle zaleca się przejście pełnej kuracji antybiotykowej, która ma na celu zwalczyć całkowicie zakażenie bakteryjne. Na ogół kuracja antybiotykowa trwa ok. 10-14 dni.

Antybiotyki mogą być stosowane w połączeniu ze złożonymi lekami roślinnymi stosowanymi w zapaleniu zatok. Taka terapia złożona może przyczynić się do szybszego ustąpienia objawów oraz złagodzenia ich nasilenia. Leki roślinne wskazane w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych, np. Sinupret powodują przywrócenia prawidłowego funkcjonowania zatok przynosowych poprzez przywrócenie fizjologicznych funkcji oczyszczania dróg oddechowych oraz poprzez zmniejszenie stanu zapalnego*.

* Charakterystyka Produktu leczniczego Sinupret, tabletki drażowane (pkt. 5.1)

sinupret-lek-roślinny-na-zatoki
  • Znika blokada nosa²
  • Ustępuje zatokowy ból głowy¹
  • Można swobodnie oddychać²

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret

Zarezerwuj

kup sinupret extract

Kup

  1. Dokumentacja rejestracyjna leku Sinupret tabletki drażowane i krople doustne, roztwór.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.