Katar

Katar u dziecka, czy to już zapalenie zatok? – kiedy u dzieci występuje katar jak często, czym jest zapalenie zatok jakie są objawy, jak można pomoc dziecku?

Czym jest katar? Katarem nazywamy stan, kiedy na skutek zapalenia błona śluzowa nosa produkuje w nadmiernych ilościach wydzielinę. Wydzielina może wypływać na zewnątrz z jam nosa, ale również spływać po tylnej ścianie gardła, podrażniając znajdujące się tam receptory kaszlu i wywołując kaszel.

Nie można jednoznacznie stwierdzić ile razy dziecko ma prawo zachorować w ciągu roku. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych przyjmuje się, że dzieci mogą przejść od 6 do 8 infekcji rocznie (ze szczególnym nasileniem w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym) i nie należy uznawać tego za coś wykraczającego poza normę. Wynika to często z faktu, że układ odpornościowy dziecka „dojrzewa” wraz z nim i na bieżąco uczy się, jak radzić sobie z otaczającym go światem. Dodatkowo, u małych dzieci występuje inna budowa układu oddechowego (wąskie i krótkie drogi oddechowe).

U dzieci katar pojawia się najczęściej z powodu infekcji wirusowej, czyli przeziębienia, które bardzo łatwo rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Należy pamiętać, że dzieci przebywają w dużych skupiskach ludzkich takich jak żłobki, przedszkola i szkoły, i dlatego też są podatne na infekcje, zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych oraz ucha środkowego.

Jeśli objawy trwają krócej niż 5 dni, to mówimy o chorobie przeziębienowej. Wówczas stosujemy leczenie objawowe czyli: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki obkurczające błonę śluzową nosa, działające rozrzedzająco i przeciwzapalnie leki roślinne, płukanie lub nebulizowanie solą fizjologiczną. Ostre wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych (przeziębienia, infekcje górnych dróg oddechowych) są chorobami samoograniczającymi się.  Ewentualną zmianę leczenia  na bardziej specjalistyczne należy rozważyć nie wcześniej niż 10. dnia utrzymywania się objawów, lub w przypadku pogorszenia po 5 dniach. Wówczas należy udać się do lekarza celem rozszerzenia terapii o sterydy lub ewentualnego wyboru antybiotyku

Jak odróżnić przeziębienie od zapalenia zatok? Europejskie wytyczne, zwane w skrócie EPOS2020, definiuje rhinosinusitis, czyli zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jako schorzenie, w którym występują dwa lub więcej objawów, ale warunkiem rozpoznania jest pojawienie: (1) blokady nosa (upośledzenie drożności nosa) i/lub (2) wydzieliny nosowej.

Najczęstsze objawy ostrego zapalenia zatok przynosowych to:

• 80,4–97% – blokada nosa (dziecko oddycha przez usta, ma charakterystyczną mowę nosową)

• 70,4–94% – wyciek z nosa

• 74,5–77% – uczucie bólu, rozpieranie w obrębie twarzoczaszki

• 63,3% – bóle głowy

• 63% – upośledzenie węchu.

U dzieci dominującym objawem jest kaszel, który wynika ze spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Podstawowym zadaniem lekarzy i rodziców, poza oczywiście wyleczeniem choroby, jest unikanie antybiotyków, kiedy nie ma wskazań do ich stosowania. Badania wykazują, że infekcje bakteryjne zatok są zbyt często diagnozowane z jednoczesnym nadużywaniem antybiotyków.

Jak można pomóc dziecku z katarem?

  • Nebulizacja z soli fizjologicznej. Za pomocą sprężonego powietrza roztwór wodny zostaje przekształcony w aerozol. Taki zabieg pozwala nawilżyć i oczyścić drogi oddechowe oraz ułatwia usuwanie gęstej wydzieliny przez jej rozrzedzenie.
  • Toaleta nosa, czyli zapobieganie zaleganiu wydzieliny w nosie i hamowaniu dopływu powietrza. W tym celu należy regularnie przepłukiwać nos (np. solą fizjologiczną czy preparatami z wodą morską), stosować nebulizację z soli fizjologicznej i odpowiednie oczyszczenie nosa. Trzeba pamiętać, że najmłodsze dzieci nie potrafią samodzielnie i efektywnie wydmuchać nosa i usunąć zalegającej wydzieliny. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni aspirator. Natomiast od 1 roku życia powinno się zacząć uczyć dzieci efektywnego smarkania. Całą toaletę nosa powinno się wykonać przed posiłkiem i przed snem. Bardzo istotne jest również, aby wykonać ją przed podaniem leku do nosa.
  • Nawadnianie. Należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. W trakcie infekcji dziecko wykonuje więcej oddechów na minutę , więc wytraca więcej pary wodnej z wydychanym powietrzem. Oznacza to, że wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę, czyli dziecko powinno wypić więcej wody niż robi to w okresie zdrowia. Niedobór wody może nasilić objawy przeziębienia oraz kaszel. Woda rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie.
  • Odpowiednie warunki w domu. W pokoju, w którym dziecko przebywa powinny być spełnione warunki, które poprawiają przebieg infekcji. Musimy zadbać o: odpowiednią temperaturę pomieszczenia (w przedziale między 20 a 22°C), odpowiednią wilgotność (w granicach 40-70%) oraz o jakość powietrza czyli poziom zanieczyszczeń (w tym celu warto zakupić do domu oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA).
  • Pozycja ciała. W trakcie snu głowa dziecka powinna być wyżej niż klatka piersiowa, tak żeby nadmiar wydzieliny spływał w dół z grawitacją a nie zalegał i zatykał nos. Natomiast jeśli dziecko nie śpi, powinno być jak najczęściej w pozycji pionowej, tak aby ułatwić ewakuację wydzieliny z nosa.

Jak się chronić przed katarem?

Zgodnie ze starą zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, i w tym przypadku dobrze pamiętać o codziennej profilaktyce. Przede wszystkim powinniśmy dbać o higienę, myć ręce oraz unikać kontaktu z osobami przeziębionymi.

Sinupret

Sinupret®

  • Rozrzedza zalegającą wydzielinę1,2
  • Odtyka nos i zatoki1,2
  • Pozwala swobodnie oddychać1,2

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret krople

Zarezerwuj Sinupret krople

kup krople Sinupret

Kup Sinupret krople

Dowiedz się więcej

Loading...
Loading...
Loading...

1Neubauer, März Placebo-controlled, randomized, double-blind clinical trial with Sinupret sugar-coated tablets on the basis of a therapy with antibiotics and decongestant nasal drops in acute sinusitis. Phytomedicine 3, 1994, 177-181.

2März R.W., Ismail C., Popp M.A.: Action profile and efficacy of a herbal combination preparation for the treatment of sinusitis.Wien Med Wochenschr 1999; 149: 202-208

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.