Sinupret®Sinupret®

Co to są fitofarmaceutyki i co odróżnia je od innych leków?

Fitofarmaceutyki to leki, które zawierają wyłącznie substancje czynne pochodzenia roślinnego. Części roślin leczniczych przerabiane są farmaceutycznie w celu pozyskania ekstraktów.

Racjonalna fitoterapia wykorzystuje potencjał roślin leczniczych, poprzez dogłębną analizę przy wykorzystaniu nowoczesnych metod. Fitofarmaceutyki są zazwyczaj dostępne, jako krople, tabletki, drażetki lub kapsułki i jak wszystkie inne leki podlegają prawnym przepisom ustawy o lekach.

Bionorica przeznacza znaczne środki finansowe na zaplecze naukowe zajmujące się kontrolą: skuteczności, jakości i bezpieczeństwa swoich preparatów. Badania kliniczne, obserwacje zastosowań oraz ciągła wymiany wiedzy z opinią lekarską kompletują wiedzę o sposobie działania tych produktów.  

Dlaczego w płynnych formach roślinnych leków zawarty jest alkohol (etanol)?

Wiele roślinnych leków, które są dostępne w formie płynnej, zawiera alkohol (etanol), m.in. z powodu dłuższej trwałości. Alkohol jest także naturalnym składnikiem wielu środków spożywczych.

Spożycie alkoholu zawartego w lekach jest na porównywalnym albo nawet niższym poziomie co spożywanym z żywnością, np. z sokami owocowymi. Dlatego ilość spożytego alkoholu zawartego w pojedynczej dawce np. Sinupretu w kroplach (19% objętości) może być określona, jako nieszkodliwa i pozostaje bez większego znaczenia.

Działania szkodliwego dla organizmu przy tak niewielkiej ilości alkoholu nie należy oczekiwać nawet w wypadku dość krytycznego sposobu rozpatrywania jego oddziaływania na organizm. To dotyczy także zastosowania preparatu u dzieci. Powinni Państwo wziąć także po uwagę fakt, że do wielu leków niezawierających alkoholu dodawane są zamiast niego rozpuszczalniki, stabilizatory i konserwanty. Chodzi tutaj o substancje chemiczne, z którymi mamy jeszcze mniejsze doświadczenie niż z naturalną substancją, jaką jest etanol.  

Czym są badania kliniczne?

Badaniem klinicznym jest każde badanie prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, lub śledzenia wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, mając na względzie ich bezpieczeństwo i skuteczność.

(art.2 pkt 2 Ustawy Prawo farmaceutyczne Dz.U.2008 nr 45 poz.271 z póź. zm.)  

Czym różni się lek od suplementu diety?

Produkt leczniczy – jest to substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

Zgodnie z USTAWĄ Prawa farmaceutycznego z dnia 6 września 2001 r.

Suplement diety – jest to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampu&#