Jesienią i zimą infekcje układu oddechowego są bardzo częste, a ich objawy są dość podobne do siebie. Ponadto zdecydowana większość z nich wywoływana jest przez wirusy, co utrudnia pacjentowi określenie, co mu właściwie dolega. Niezależnie od tego, czy objawy, których doświadcza, są spowodowane przeziębieniem (infekcją górnych dróg oddechowych), zapaleniem zatok, czy może poważniejszą i niebezpieczniejszą grypą, to istnieje jednak kilka cech, które mogą pomóc w rozróżnieniu tych trzech schorzeń.
Pierwszym ważnym pytaniem, na które warto odpowiedzieć, aby lepiej zrozumieć infekcje, które pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, jest to, skąd biorą się ich objawy. Większość wspomnianych schorzeń układu oddechowego ma charakter wirusowy. Wirusy, które znajdują się w powietrzu (np. w postaci zawiesiny po kichnięciu lub kaszlnięciu przez inną osobę), wnikają do naszego organizmu przez błony śluzowe, głównie dróg oddechowych. Po przejściu przez ochronną barierę błony śluzowej, wirusy wnikają do komórek, gdzie zaczynają się namnażać i dalej rozprzestrzeniać, wywołując tym samym rozwój procesów obronnych. W wyniku ataku wirusowego rozwija się odpowiedź zapalna, której głównym celem jest walka z patogenem i która odpowiada za wszystkie objawy choroby, z którymi się zmagamy.
Stan zapalny to głównie wysięk, obrzęk, zaczerwienienie i związany z nimi ból. W efekcie u pacjenta pojawia się katar, ból głowy lub kaszel, który ma na celu usunięcie wydzieliny zapalnej. Jeśli infekcja dotyczy błony śluzowej nosa, mamy do czynienia z katarem i zatkanym nosem, natomiast jeśli wirus atakuje komórki w obrębie gardła, pojawia się zapalenie gardła. Oczywiście najczęściej wszystkie te objawy występują razem i się ze sobą mieszają.
Jak wspomniano wcześniej, większość infekcji dróg oddechowych ma podobne objawy i przebieg, a także jest wywoływana przez ten sam typ patogenu. Niemniej jednak trzy najczęstsze schorzenia, czyli przeziębienie, zapalenie zatok i grypa, charakteryzują się pewnymi objawami, które pomagają określić, z jaką infekcją mamy do czynienia.
Przeziębienie - są to zwykle łagodne i samoograniczające się objawy, które dotyczą głównie dróg oddechowych. Pojawia się zwykle katar, kaszel, ból gardła, ogólne złe samopoczucie i być może nieznacznie podwyższona temperatura. Choroba rozwija się zwykle stopniowo. Choć objawy same w sobie nieznacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, mimo to nie powinny stanowić powodu do rezygnacji z odpoczynku i regeneracji.
Grypa - to również infekcja wirusowa, ale w porównaniu z przeziębieniem, jest znacznie bardziej nasilona, z bardziej intensywnymi objawami i wyższym ryzykiem groźnych powikłań. Grypę można odróżnić od przeziębienia jej nagłym początkiem i nasileniem objawów, w tym bólów mięśniowych odczuwanych w całym organizmie, z silnym bólem głowy i osłabieniem. Zwykle towarzyszy jej wysoka gorączka i kaszel. Grypa rzadziej jest połączona z katarem.
Zapalenie zatok - ten typ infekcji bardzo często jest wynikiem przeziębienia, a ponadto ostre wirusowe zapalenie zatok przynosowych nazywane bywa również przeziębieniem. W tym przypadku infekcja wirusowa dotyka błony śluzowej nosa, powodując typowy katar. Jednak infekcja może rozprzestrzeniać się w górę dróg oddechowych, aż do zatok, a jeśli rozwija się stan zapalny w zatokach, to nazywamy to zapaleniem zatok. Tego rodzaju infekcję można odróżnić od przeziębienia na podstawie szeregu charakterystycznych objawów, w tym silnego bólu twarzy, którego rodzaj i nasilenie mogą zmieniać się w zależności od pozycji głowy. Pacjenci skarżą się również na bóle głowy, zatkany nos i wydzielinę z nosa, która może zmieniać się od wodnistej i śluzowej do gęstej lub nawet ropnej (co może sugerować nadkażenie bakteryjne).
Jeśli na podstawie powyższych informacji uważasz, że masz do czynienia z zapaleniem zatok, warto rozważyć odpowiednie leczenie. W takim przypadku początkowo zaleca się wtedy leczenie objawowe – leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, leki obkurczające błonę śluzową, czy sekretolityki. W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej należy udać się do lekarza, aby zdecydował o właściwym leczeniu, czy np. konieczna będzie antybiotykoterapia.
Jeśli mówimy o zapaleniu zatok, to opcją terapeutyczną może być lek roślinny - Sinupret®. Jest to lek o wielokierunkowym mechanizmie działania, który pomaga zarówno w łagodzeniu objawów, jak i działa na przyczyny zapalenia. Dzięki unikalnemu składowi, wykazuje działanie sekretolityczne i przeciwdrobnoustrojowe. Pomaga w redukcji również stanu zapalnego zatok. Stosowany jest wspomagająco w leczeniu zapalenia zatok. Ułatwia oddychanie, łagodzi uczucie zatkanego nosa, pomaga zmniejszać uczucie ucisku i bólu w zatokach oraz przyspiesza regenerację błon śluzowych [1-3].
#SezonGrypy #UlgaNaPrzeziębienie #Sinupret #DbajOSiebie
Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 ml kropli zawiera 100 ml wyciągu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa
Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa
Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa
Piśmiennictwo:
1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Sinupret tabletki drażowane.
2. Neubauer N., März R.W. Placebo-controlled, randomized, double-blind clinical trial with Sinupret sugar-coated tablets on the basis of a therapy with antibiotics and decongestant nasal drops in acute sinusitis. Phytomedicine 3, 1994, 177-181.
3. März R.W., Ismail C., Popp M.A. Action profile and efficacy of a herbal combination preparation for the treatment of sinusitis. Wien Med Wochenschr 1999; 149: 202-208.