Zapalenie zatok to inaczej stan zapalny, który umiejscowiony jest w obszarze błony śluzowej zatok. Choroba ta najczęściej występuje w postaci ostrej, ale może przybrać również postać przewlekłą. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusowe, jedynie w rzadkich przypadkach przyczynę stanowią bakterie. Bez względu na etiologię i postać choroby, wymaga ona leczenia, ponieważ jest bardzo niekomfortowa dla pacjenta i może wiązać się z rozwojem niebezpiecznych powikłań.
Zapalenie zatok to jedna z najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Może występować w postaci ostrej, ale także przewlekłej. Ostra forma występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W okresie zimowym około 6-10% ogólnej populacji cierpi na jej objawy, a z powodu etiologii wirusowej, jest to najczęstsza infekcja pojawiająca się jesienią i zimą.
Ostra infekcja zazwyczaj trwa około 10 dni, ale objawy mogą utrzymywać się nawet od czterech do 12 tygodni. W większości przypadków przyczyną są wirusy, ale czasami może dochodzić do zakażenia bakteryjnego. Główne objawy ostrego zapalenia zatok to ból w okolicy zatok, który zmienia się w zależności od pozycji głowy, zatkany nos, nadmierna wydzielina, ból głowy i ogólne osłabienie.
Przewlekłe zapalenie zatok definiowane jest wtedy, gdy objawy utrzymują się przez co najmniej 12 tygodni, nawet mimo odpowiedniego leczenia. Należy jednak dodać, że u zdrowych osób bez czynników ryzyka, rozwój choroby o charakterze przewlekłym jest bardzo rzadki. U takich pacjentów wielokrotne epizody zapalenia zatok są zwykle serią ostrych zapaleń zatok w krótkim czasie.
Czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok to:
Objawy przewlekłego zapalenia zatok są bardzo podobne do pojawiających się w postaci ostrej, są natomiast rzadsze i mniej intensywne. Pacjenci mogą również uskarżać się na ból i uczucie ucisku w obrębie zatok, na zatkany nos, wydzielinę z nosa. Jeśli problem ma charakter przewlekły, prowadząc do uporczywego spływania wydzieliny, nagromadzonej w wyniku procesu zapalnego, po tylnej ścianie gardła, może pojawić się również przewlekły kaszel, chrypka oraz nieprzyjemny zapach z ust. Często osoby z przewlekłym zapaleniem zatok również chrapią w nocy.
Niezdiagnozowane, jak również brak lub niewłaściwe samoleczenie przewlekłego zapalenia zatok, może prowadzić do kilku niebezpiecznych powikłań, które mogą powodować długoterminowe problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku podejrzenia tego schorzenia udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednią farmakoterapię.
Diagnoza jest także niezwykle istotna, ponieważ objawy przewlekłego zapalenia zatok mogą być bardzo uciążliwe i zdecydowanie wpływać na funkcjonowanie pacjenta, zmniejszając wydajność w pracy lub jakość życia osobistego. Przewlekły ból i dyskomfort, a zwłaszcza utrudnione oddychanie przez nos, znacznie obniżają samopoczucie i powodują chroniczne zmęczenie.
Na szczęście powikłania przewlekłego zapalenia zatok są bardzo rzadkie, ale niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Jeśli podejrzewa się przewlekłą infekcję, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który powinien przeprowadzić odpowiednie badania, zebrać wywiad medyczny i postawić definitywną diagnozę. Na tej podstawie lekarz zleci odpowiednie leczenie, które często obejmuje długotrwałe steroidów donosowych czy też niekiedy antybiotykoterapię. W cięższych przypadkach, gdy zapalenie zatok utrzymuje się przez długi czas, pacjent może wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
Zalecane jest także leczenie objawowe, w tym stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, obkurczających błonę śluzową i rozrzedzających zalegającą wydzielinę. Dla osób cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok sugeruje się również irygację jam nosa i zatok roztworami soli fizjologicznej lub hipertonicznej (oczyszczanie zatok).
Stosowanie fitoterapii w stanach zapalnych zatok to także bardzo dobry wybór jako leczenie wspomagające przewlekłego zapalenia zatok u dzieci i dorosłych oraz ostrego u dzieci powyżej 6 roku życia. Sinupret® to lek roślinny mający w składzie: korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka, ziele szczawiu, ziela werbeny i kwiat bzu czarnego. Ta unikalna i kompleksowa kompozycja sprawia, że jego stosowanie prowadzi do rozrzedzania zalegającej wydzieliny blokującej zatoki (działanie sekretolityczne). Lek ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. [1].
Jeśli pojawią się nagle objawy wskazujące na ostre zapalenie zatok przynosowych, takie jak: katar, niedrożność nosa, uczucie rozpierania twarzy, ból głowy u pacjenta dorosłego, to warto w tym przypadku zastosować lek Sinupret®extract, który zawiera tę samą kompozycję składników roślinnych, jak lek Sinupret, ale w postaci otrzymanego z nich skoncentrowanego ekstraktu. Lek Sinupret®extract jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy [2].
#PrzewlekłeZapalenieZatok #ZapobieganiePrzeziębieniom #Sinupret #BądźZdrowy
Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 ml kropli zawiera 100 ml wyciągu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa
Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa
Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6B, 01-209 Warszawa
Piśmiennictwo: