zapalenie zatok, sinupret

Ostre a przewlekłe zapalenie zatok – jakie są różnice?

Czy wiesz, że zapalenie zatok dotyczy do 15% populacji, czyli w Polsce to jest prawie 6 mln Polaków? Zapalenie zatok przynosowych to problem często występujący u osób dorosłych i dzieci. Jakie są różnice pomiędzy ostrym zapaleniem zatok a przewlekłym, co je różni i jak rozpoznać?

Według danych epidemiologicznych zapalenie zatok dotyka do 15% populacji i najczęściej podłożem jest infekcja wirusowa. Można stwierdzić, że jest to infekcja samoograniczająca się, jednak może nieść za sobą ryzyko powikłań zagrażających życiu. Dlatego też nie należy jej lekceważyć.

Jaka jest definicja ostrego zapalenia zatok przynosowych?

Jeśli ostre zapalenie zatok przynosowych dotyka osobę dorosłą, wówczas mówimy o nagłym pojawieniu się 2 lub większej liczby objawów, z których jednym powinna być niedrożność nosa lub wydzielina z nosa, czyli katar:

  • katar przedni lub tylny,
  • niedrożność nosa,
  • ból/uczucie rozpierania twarzy,
  • upośledzenie/utrata węchu.

To co charakteryzuje ostre zapalenie zatok u osoby dorosłej to jest czas trwania infekcji, czyli okres do 12 tygodni, czyli aż 3 miesiące. W tym czasie mogą pojawiać się okresy tzw. bezobjawowe.

U dzieci ostre zapalenie zatok, czyli ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok jest również definiowane jako nagłe wystąpienie 2 lub więcej spośród wymienionych poniżej objawów:

  • niedrożność nosa,
  • katar przedni/tylny,
  • lub kaszel (w ciągu dnia lub w nocy)

Czas trwania infekcji jest bardzo ważny, a mianowicie ostre zapalenie zatok trwa do 12 tygodni, czyli tyle samo co u osób dorosłych i też mogą pojawić się okresy bezobjawowe, czyli bez kataru, niedrożność nosa bądź kaszlu.  

Jak definiujemy przewlekłe zapalenie zatok przynosowych?

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok u osoby dorosłej jest definiowane dokładnie takimi samymi objawami jak ostre zapalenie zatok, zmienia się czas trwania infekcji. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych trwa powyżej 12 tygodni. Wizyta lekarska w wywiadzie powinna uwzględnić objawy alergiczne, takie jak kichanie, wodnisty katar, łzawienie oczu oraz świąd oczu i nosa. Tak samo wygląda to u dzieci, objawy są identyczne jak w ostrym zapaleniu zatok, a czas trwania infekcji powyżej 12 tygodni. 

Podsumowując katar infekcyjny zazwyczaj świadczy już o zapaleniu zatok przynosowych. Pojawia się jako jeden z głównych objawów ostrego i przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Wynika to z budowy fizjologicznej błony śluzowej nosa i zatok. Stanowią one jedną, wspólną całość.

zapalenie zatok, katar, co na zapalenie zatok, sinupret

Można swobodnie oddychać²

  • Znika blokada nosa²
  • Ustępuje zatokowy ból głowy¹
  • Można swobodnie oddychać²

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret

Zarezerwuj

kup sinupret extract

Kup

1Bachert C et al. Poster: Multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled parallel-group dose-finding study of herbal medicine (dry extract) BNO-1016 in acute rhinosinusitis. 84th Annual Meeting of the German Society of Oto-Rhino-Laryngology, Head and Neck Surgery, Nornberg 2013.

2Jund R et al. Clinical efficacy of a dry extract of five herbal drugs in acute viral rhinosinusitis. Rhinology 2012; 50(4): 417-426.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.