domowe-metody-wspierajace-w-infekcjach-i-zapaleniu-zatok

Domowe metody wspierające pacjenta w infekcjach i zapaleniu zatok

Nawodnienie

Podczas infekcji może dochodzić do częściowej lub znacznej utraty wody z organizmu z powodu wystąpienia kataru czy podwyższonej temperatury ciała lub wysokiej gorączki w przebiegu niektórych schorzeń i związanego z tym okresu intensywnego pocenia się. Niewłaściwe nawodnienie z kolei może skutkować również osłabieniem działania oczyszczania śluzowo-rzęskowego, niezbędnego do oczyszczania dróg oddechowych z patogenów, zalegającego śluzu, zanieczyszczeń oraz wysuszeniem naturalnej bariery ochronnej - błony śluzowej, która staje się wtedy łatwiejszymi wrotami do zakażania. Nawodnienie jest więc niezwykle ważnym czynnikiem, który może wpłynąć korzystnie na proces zdrowienia pacjenta w przypadku różnych infekcji, również pacjenta z zapaleniem zatok.
Podczas infekcji dróg oddechowych zaleca się zwykle picie większych niż zwykle przyjmowanych ilości płynów w postaci: czystej wody, ciepłych herbat, herbatek ziołowych oraz świeżo wyciskanych soków, które stanowią dodatkowo naturalne źródło witamin, ale także domowego rosołu (bulionu warzywnego, z kurczaka lub wołowiny), który rozgrzewa, odżywia i wzmacnia organizm. Szczególne znaczenie mają tu napoje ciepłe (herbaty, napary z lipy) z dodatkiem soku malinowego czy miodu. Nawilżą one błonę śluzową poprzez wzrost wydzielania śliny i podaż wody. Nie wskazane są raczej napoje gazowane lub wysoce schłodzone z lodówki.

Nawilżenie i oczyszczanie

Już samo nawilżenie błony śluzowej dróg oddechowych może przynieść niebagatelny skutek, szczególnie w przypadku odczucia zatkanego nosa, niedrożności nosa. Można zastosować oczyszczanie błony śluzowej poprzez użycie soli fizjologicznej w płynie, aerozolu lub soli morskiej lub silniejsze oczyszczanie nosa poprzez irygacje. Domowym sposobem jest też inhalacja z pary wodnej z głową pod ręcznikiem. Można wykonać ją także z użyciem czystej soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejku eterycznego z zastosowaniem specjalnego inhalatora. Inhalacja udrożni nos i wspomoże ławiejsze oddychanie.
W przypadku ogrzewanych, suchych, słabo wentylowanych pomieszczeń, które sprawiają, że nasze błony śluzowe dróg oddechowych są mniej wilgotne, warto pomyśleć o nawilżeniu tych suchych miejsc, w których przebywamy, np. poprzez położenie mokrych ręczników na ciepłych kaloryferach czy też zastosowanie odpowiednich nawilżaczy powietrza. Wilgotność powietrza możemy zwiększyć poprzez ułożenie ceramicznych naczyń w okolicy grzejników.

Nawodnienie a lek Sinupret

W przypadku leczenia zapalenia zatok z zastosowaniem leków roślinnych, takich jak Sinupret czy Sinupret extract zaleca się przyjmowanie większych ilości płynów. Jest to związane z mechanizmem działania leku, który posiada aktywność sekretolityczną (upłynnia zalegającą wydzielinę), sekretomotoryczną (zwiększa częstotliwość ruchu rzęsek), przywraca fizjologiczny transport śluzowo- rzęskowy oraz działa przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Zwiększając podaż płynów, wpływamy korzystnie na szybszy efekt działania leku.

Wygrzewanie

Warto zadbać o wypoczynek zarówno na początku infekcji, jak i w jej trakcie. Jeśli pojawia się gorączka, to może dochodzić do obfitego pocenia, wskutek ochładzania organizmu. Jeśli towarzyszą jej dreszcze, dobrze jest zaopatrzyć się w ciepłe okrycie i skarpetki, pić rozgrzewające napoje i ciepłe zupy.

Wygrzewanie zatok – czy ma sens?

Jednym z dawnych, domowych sposobów stosowanych przy zapalaniu zatok były ciepłe okłady na zatoki. Mogą one przynieść choremu ulgę i zmniejszyć dolegliwości, w tym zatokowy ból. Jak wiemy, w zapaleniu zatok przynosowych występują najczęściej objawy, takie jak: uciążliwy katar przedni lub tylny (ściekający po ścianie gardła), odczucie zatkanego nosa, niedrożność nosa oraz ból głowy i uczucie rozpierania twarzy. Aby złagodzić niektóre z nich, można zastosować ciepłe okłady z rozgrzanej soli na zatoki lub wykonać je na sucho z użyciem termoforu wypełnionego ciepłą, ale nie gorącą wodą lub z termoforem wypełnionym suszonymi pestkami wiśni. Do ogrzania takiego termoforu z pestkami można użyć kuchenki mikrofalowej, piekarnika czy grzejnika.
Ciepły okład należy umieścić w okolicy czoła (nie bezpośrednio na oczy) oraz w okolicy nosa. Zmniejszy on objawy bólowe głowy i zatok. Dodatkowo można wykonać delikatny masaż zatok, który pozwoli udrożnić zatkane kanaliki i ułatwi usunąć zalegającą wydzielinę z dróg oddechowych. Niektórzy również sięgają po lampy na podczerwień i naświetlają bolące miejsca, takie jak: głowa, zatoki, ucho, gardło czy nos.

Zarówno nawilżenie, nawodnienie oraz wygrzewanie stanowią domowe metody uzupełniające standardowe leczenie infekcji czy zapalenia zatok. Należy jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem czy farmaceutą w zakresie schematu leczenia.

zapalenie zatok, basen, co na zapalenie zatok, sinupret, katar
  • Znika blokada nosa²
  • Ustępuje zatokowy ból głowy¹
  • Można swobodnie oddychać²

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

gdzie kupic sinupret

Zarezerwuj

kup sinupret extract

Kup

1Bachert C et al. Poster: Multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled parallel-group dose-finding study of herbal medicine (dry extract) BNO-1016 in acute rhinosinusitis. 84th Annual Meeting of the German Society of Oto-Rhino-Laryngology, Head and Neck Surgery, Nornberg 2013.

2Jund R et al. Clinical efficacy of a dry extract of five herbal drugs in acute viral rhinosinusitis. Rhinology 2012; 50(4): 417-426.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, krople doustne, roztwór. Skład: 100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu składającego się z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Produkt leczniczy zawiera 19% (v/v) etanolu. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt roślinny jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Nazwa produktu leczniczego: Sinupret extract, tabletki drażowane. Skład: 1 tabletka drażowana zawiera 160 mg suchego wyciągu złożonego z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny. Postać farmaceutyczna: Tabletka drażowana. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych (ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) z objawami takimi jak katar, niedrożność nosa, ból głowy, ból lub uczucie rozpierania twarzy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.