sinupret, leczenie zatok, zapalenie zatok, choroby zatok, nieprzyjemny ucisk, odtyka nos, ujścia zatok, uwalania od bólu

Sinupret®


 • rozrzedza zalegającą wydzielinę1
 • odtyka nos i ujścia zatok2
 • uwalnia od bólu i ucisku głowy3


Sinupret® 50 oraz 100 - tabletki drażowane pakuje się po 25 sztuk w blistry

Sinupret® 100 ml ? krople w butelce z kroplomierzem

1) Virgin et. al. The Bioflavonoid compound, Sinupret®, stimulates transepithelial chloride transport in vitro and in vivo. The Laryngoscope, 2010, 1051-1056. 2) März, Ismail, Popp. Action profile and efficacy of a herbal combination preparation for the treatment of sinusitis. WMW, 1999; 149, 202-208. 3) Neubauer, März. Placebo-controlled, randomized, double-blind clinical trial with Sinupret® sugar-coated tablets on the basis of a therapy with antibiotics and decongestant nasal drops in acute sinusitis. Phytomedicine 3, 1994, 177-181. 4) Melzer J., Saller R., Schapowal A., Brignoli R. Systematic review of clinical data with BNO-101 (Sinupret®) in the treatment of sinusitis. Forsch Komplemennmed. 2006;13 (2), 78-87.

Skrócona informacja o leku:

Sinupret®, tabletki drażowane, krople doustne. Produkt złożony.

Wskazania: Wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy i nadkwasota żołądka.

Podmiot odpowiedzialny:
Bionorica SE,
92308 Neumarkt
Niemcy

Informacji o leku udziela:
Bionorica Polska Sp. z o.o.,
ul. Leszno 14,
01-192 Warszawa
+48 (0) 22 886 46 06

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Zwiń

Zatkany nos? Zatokowy ból głowy?

Czy wiesz, że występuje ponad 200 różnych wirusów nieżytu nosa? Trudno więc się zatem nie dziwić temu, że w kręgu współpracowników lub w gronie rodziny niemal przez cały czas ktoś cierpi na katar! Ryzyko wystąpienia kataru pojawia się niemal wszędzie i o każdej porze roku. Dorośli łapią katar lub ?przeziębienie? średnio dwa do pięciu razy w ciągu roku, dzieci nawet cztery do ośmiu razy! Oznacza to, że 75-letni człowiek przez dwa do trzech lat swojego życia zmagał się z katarem lub miał zatkany nos, jeśli przyjmie się, że objawy przeziębienia utrzymują się przez pięć do sześciu dni. Katar jest zwykle wywoływany przez wirusy. W gruncie rzeczy chodzi tutaj o niezbyt poważną chorobę, która po kilku dniach zostaje przezwyciężona. Jednak zwykły katar może szybko przerodzić się w wyjątkowo nieprzyjemne zapalenie zatok przynosowych. Z tego względu występuje zapotrzebowanie na wczesne i konsekwentne działanie pozwalające uniknąć występowania dalszych komplikacji lub chronicznego zakażenia dróg oddechowych.


Zakres stosowania

Sinupret® ma konkretne wskazania do stosowania wynikające z jego charakterystyki produktu leczniczego i jest stosowany wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok.Zapalenie Zatok Przynosowych

Czy wiesz, że...

... nieżyt nosa określany jest w medycynie także łacińskim zwrotem ?rhinitis??

... zapalenie zatok przynosowych określane jest w medycynie także łacińskim zwrotem ?sinusitis??

...katar i zapalenie zatok przynosowych występują często w połączeniu i wówczas nazywa się je fachowo zwrotem ?rhinosinusitis??

Jednoznaczne rozdzielenie kataru, rhinitis i zapalenia zatok przynosowych, tzw. sinusitis, nie jest możliwe. Dlatego używa się zbiorczego określenia rhinosinusitis. Ostre zapalenie zatok przynosowych w połączeniu z katarem może przybierać także formy choroby przewlekłej. Liczne, następujące bezpośrednio po sobie, ostre zapalenia zatok przynosowych są często podstawą przejścia z formy ostrej w przewlekłą. W ostrej postaci zapalenia zatok objawy (przy odpowiedniej terapii) ustępują po około tygodniu lub dwóch. W formach przewlekłych zapalenie zatok przynosowych może trwać nawet przez wiele tygodni.


Nieprzyjemny ucisk

Sinupret<sup>®</sup>, zapalenie zatok, nieprzyjemny ucisk, bioflawonoidy, dawkowanie sinupret, rozrzedza katar,zapalenie zatok przynosowych, odtyka ujścia zatok, rhinosinusitis

Symptomy Zapalenia Zatok

Typowe objawy zapalenia zatok przynosowych są następujące:

 • Znacznie utrudnione oddychanie przez nos, częściowo w połączeniu z ograniczeniem zmysłu węchu i/lub zmysłu smaku;
 • Zwiększona produkcja wydzieliny. Początkowo wodnista, potem coraz bardziej gęsta, częściowo ropna wydzielina;
 • Bóle głowy i bóle twarzy (w rejonie czoła i oczu, w zależności od tego, które zatoki są zaatakowane);
 • Ogólne rozbicie, poczucie stanu chorobowego, ewentualnie w połączeniu z gorączką;
 • Uczucie ucisku głowy, przede wszystkim w rejonie oczu, czoła i nasady nosa;
 • Silne bóle przy pochylaniu lub głębokim odchylaniu głowy.

Zwiń
siła ekstraktów roślinnych, phytoneering, sinupret, zatoki przynosowe, leczenie zatok, leczenie bólu głowy, leczenie bólu zatok,

Skuteczność i tolerancja potwierdzone klinicznie 4

Intensywne działanie przy równocześnie wysokiej tolerancji Sinupret® w stosunku do ostrego zapalenia zatok przynosowych zostały potwierdzone w licznych, randomizowanych, kontrolowanych badaniach klinicznych. Autorzy metaanalizy Melzera potwierdzili szybką i wysoką skuteczność Sinupret® np. w odniesieniu do nieprzyjemnego, uciskającego bólu głowy, na który uskarża się wielu pacjentów chorujących na zapalenie zatok, a także w odniesieniu do kataru i zatkanego nosa. Sinupret® to lek z konkretnymi wskazaniami terapeutycznymi posiadający właściwości lecznicze udokumentowane klinicznie. Lek Sinupret® cechuje się zatem dużą skutecznością przy wysokiej tolerancji.


Zwiń

Sinupret®


 • rozrzedza zalegającą wydzielinę1
 • odtyka nos i ujścia zatok2
 • uwalnia od bólu i ucisku głowy3

O skuteczności Sinupret® w głównej mierze decydują Bioflawonoidy.

Flawonoidy z roślin:
Flawonoidy to najczęściej wtórne składniki roślin. Występują one w wielu owocach (m.in. w jagodach, skórce jabłek, owocach cytrusowych), w warzywach (brokuły, seler, sałata), kwiatach i ziołach, w czerwonym winie i herbacie.. Znanych jest ponad 500 różnych flawonoidów, spośród których wiele w decydującym stopniu określa zapach i kolor kwiatów, owoców i warzyw. Nazwa flawonoidy pochodzi od łacińskiego zwrotu ?flavus? = ?żółty?, ponieważ większość flawonoidów ma w czystej formie żółtą barwę. Pod względem chemicznym flawonoidy zaliczają się do związków fenolowych (dlatego wcześniej nazywane były także ?witaminą P?). Bioflawonoidy są produkowane przez rośliny i magazynowane w ich komórkach.
Bioflawonoidy w Sinupret®:
Unikalne połączenie 5 roślin, składające się z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego i ziela werbeny występujące w Sinupret® zawiera cały szereg różnych bioflawonoidów. Kwiaty pierwiosnka zawierają np. gossypetynę, rutynę i izokwercetynę. W zielu szczawiu występują na przykład hyperosyd i kwercetyna, a w zielu werbeny luteolina i apigenina. W kwiecie bzu czarnego udokumentowano występowanie m.in. naringeniny, rutyny, kwercetyny i olejku kamforowego.

Włoski śluzówki nosa, tak zwane "rzęski?, są pokryte swoistą cieczą. Kiedy człowiek jest zdrowy rzęski poruszają się w tej płynnej warstwie równomiernie tam i z powrotem. Faza ta nosi nazwę zol. Na powierzchni fazy zol znajduje się tak zwana faza żelowa. W przeciwieństwie do fazy zol jest ona znacznie bardziej ciągliwa. Wszystkie substancje obce, które są wdychane z powietrzem, przyklejają się do fazy żelowej. Rzęski sięgają swoimi końcami do fazy żelowej i wykonują rytmiczne ruchy przypominające wiosłowanie. W wyniku tego ciągliwy śluz fazy żelowej, razem z pochwyconymi przez niego ciałami obcymi, jest transportowany w kierunku gardła. Ten naturalny mechanizm automatycznego oczyszczania chroni organizm człowieka przed infekcjami i nazywany jest "oczyszczaniem śluzowo-rzęskowym".. W przypadku kataru śluzówka w stanie zapalnym jest silnie spęczniała. I tak, bardzo wąskie kanały łączące poszczególne zatoki przynosowe z jamą nosa mogą w wyniku tego w łatwy sposób blokować się ciągliwym śluzem. Faza zol staje się w wyniku tego ciągliwa i gęstsza, w wyniku czego rzęski nie mają wystarczająco miejsca na właściwe dla nich ruchy wiosłowania. Śluz nie jest odprowadzany i dochodzi do gromadzenia się wydzieliny w zatokach przynosowych. Stąd już niedaleko do zapalenia zatok przynosowych!

bioflawonoidy, ekstrakt roślinny, phytoneering, zapalenie zatok przynosowych, choroby zatok, leczenie zapalenia zatok, leczenie chorych zatok

Amerykańscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Udało im się zdefiniować mechanizm działania leku Sinupret®. W wyniku realizacji skomplikowanych procesów chemicznych w ciele człowieka określone składniki roślinne (bioflawonoidy), zawarte w leku Sinupret®, aktywują najważniejszy kanał transportowy jonów chlorkowych. Komórki rzęsek w śluzówce dróg oddechowych zawierają wiele takich kanałów chlorkowych. Im silniej kanał jest aktywowany przez bioflawoniody zawarte w Sinupret®, tym bardziej jony chlorkowe wydostają się z wnętrza komórek na ?zewnątrz?, czyli do fazy zol. Podczas swojej ?wędrówki? ze ?środka? komórek rzęsek ?na zewnątrz? do fazy cieczy, jony chlorkowe zabierają ze sobą, w sposób pasywny, cząsteczki wody. Powoduje to rozrzedzanie fazy zol. W wyniku tego rzęski mogą bezproblemowo wykonywać właściwe dla nich ruchy wiosłowania. W rezultacie ciągliwy śluz jest odprowadzany do gardła. Nos przestaje być zatkany, a uciskający ból głowy słabnie. Naukowcy nazywają ten proces przywróceniem naturalnego mechanizmu oczyszczania śluzówki dróg oddechowych, oczyszczania śluzowo-rzęskowego. My nazywamy go ?efektem Sinupret®.


Zwiń

Obecnie w Polsce lek Sinupret® jest zarejestrowany w dwóch formach: tabletki nazywane także drażetkami oraz krople doustne. Obie formy są równie skuteczne i to od Państwa indywidualnych preferencji zależy, którą formę leku Sinupret® wybierzecie.

Jeśli lekarz nie zalecił Państwu inaczej, to zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, Sinupret® należy dawkować wg. poniższego schematu:

Sinupret<sup>®</sup> dawkowanie, dawkowanie sinupret, odtyka nos, stosowanie sinupret,
Zwiń