Sinupret<sup>®</sup> - skuteczny lek na zapalenie zatok

Czy wiesz, że katar określany jest w fachowym języku medycznym łacińskim zwrotem „rhinisitis”, a zapalenie zatok przynosowych znane jest w języku fachowym jako „sinusitits”. Poniżej przedstawiamy objaśnienie najważniejszych pojęć związanych z przeziębieniem i drogami oddechowymi.

Nie możesz znaleźć jakiegoś pojęcia? Albo też lektura hasła nie dostarczyła ci jednoznacznych informacji? W takich przypadkach zapraszamy do kontaktu! Stale dążymy do doskonalenia naszej oferty.

A B C D E F G H I J K L O P R S Ś T U W Z

A

Antybiotyki

Jak wynika z ich nazwy, (anti = przeciw i bios = życie), antybiotyki to substancje, które są stosowane przeciw żywym komórkom, np. przy bakteryjnych chorobach infekcyjnych. W zależności od stosowanej substancji czynnej atakują one różne procesy zarazków chorobotwórczych i zakłócają ich funkcjonowanie. Ponieważ wirusy nie są żywymi komórkami, antybiotyki nie mogą im zaszkodzić. Bakterie mogą natomiast zaadaptować się do wielu antybiotyków i uodpornić się na ich działanie. W celu uniknięcia uodpornienia się i w celu ograniczenia występowania skutków ubocznych antybiotyki należy stosować dopiero wówczas, kiedy wiadomo, że dana choroba ma genezę bakteryjną.


B

Bakterie

Bakterie to organizmy żywe bez właściwego jądra komórkowego. Rozmnażają się one przez podział, co następuje niekiedy bardzo szybko. Większość bakterii jest niegroźna, a nawet pożyteczna. Na przykład flora jelitowa składa się w znacznej części z bakterii. Niektóre bakterie wywołują jednak u człowieka, zwierząt i roślin różnego rodzaju choroby.

Bioflawonoidy (także flawonoidy)

Około 8000 związków chemicznych, które są znane jako bioflawonoidy, mogą być wytwarzane tylko przez rośliny lub syntetycznie. Pełnią one wiele różnych funkcji: chronią rośliny przed drapieżnikami i promieniowaniem UV, nadają im białe, żółte lub niebieskie barwy i przeciwdziałają grzybom, bakteriom i wirusom. Człowiek spożywa dziennie do jednego grama flawonoidów wraz z pożywieniem. Są one zawarte zwłaszcza w owocach, warzywach, zbożu, czekoladzie, kawie, herbacie i winie. Wiele flawonoidów jest wykorzystywanych w medycynie.

Bóle gardła

Częsty objaw przy przeziębieniu dróg oddechowych.


C

Chrypka

Chrypka to jeden z najczęstszych i najwcześniejszych objawów przeziębienia, polegający na szorstkim, nieczystym, ochrypłym lub osłabionym głosie.


D

Drogi oddechowe

Drogi oddechowe prowadzą powietrze z otoczenia przez ciało człowieka do pęcherzyków płucnych, gdzie wchłaniany jest tlen. Nazywane są one także kanałami oddechowymi lub układem oddechowym. Rozróżnia się górne i dolne drogi oddechowe.

Górne drogi oddechowe obejmują nos z zatokami przynosowymi, śluzówką nosa i rzęskami oraz usta i jamę ustną, gardło i krtań. Poniżej krtani zaczynają się dolne drogi oddechowe, z tchawicą, chrząstkami tchawiczymi, oskrzelami, oskrzelikami i wreszcie pęcherzykami płucnymi. Te ostatnie są też nazywane alweolami. W pęcherzykach tych wchłaniany jest tlen i wydzielany dwutlenek węgla.


E

Ekstrakt

Ekstrakt = wyciąg. Rośliny zawierają wiele różnych substancji czynnych. W celu utrzymania tych substancji czynnych w czystej formie, rośliny muszą zostać poddane ekstrakcji, czyli oddzielaniu. Stosowane są różne techniki ekstrakcji. Niektóre substancje są np. ekstrahowane z rośliny przez alkohol. Ekstrakty mogą mieć zarówno postać płynną, jak i postać ciała stałego.

eXtract

eXtract - nowy, innowacyjny lek pochodzenia naturalnego o udokumentowanej skuteczności klinicznej nazwany Sinupret® eXtract będący najnowszą formą doskonale znanego leku Sinupret®, ale o 4-krotnie większej ilości substancji roślinnych wykorzystanych w trakcie produkcji (720 mg surowców wykorzystanych do ekstrakcji Sinupret® eXtract - ekwiwalent 160 mg ekstraktu suchego, w porównaniu z 156 mg surowców pochodzenia naturalnego zawartych w dawce jednorazowej leku Sinupret® dla dorosłych).


F

Farmakologia

Farmakologia to nauka, która bada powiązania między organizmami żywymi a lekarstwami.

Faza żelowa

Wydzielina błony śluzowej w drogach oddechowych składa się z dwóch faz. Górna, bardziej gęsta faza śluzu nazywana jest fazą żelową. Na fazie żelowej zatrzymywane są cząsteczki obce, na przykład pył lub bakterie. Są one transportowane razem ze śluzem w kierunku gardła, skąd są wydalane podczas kaszlu lub połykane.

Faza zol

Faza zol pokrywa rzęski (patrz Rzęski), które znajdują się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Jest to wodnista warstwa, na której znajduje się bardziej gęsta faza żelowa (patrz Faza żelowa).

Fito

Fito to przedrostek, który pochodzi z języka greckiego i oznacza tyle, co „roślina”.

Fitoinżynieria

Pojęcie „fitoinżynieria“ obejmuje cząstkę fito – greckie określenie „rośliny“ - i określenie inżynieria, użyte tutaj w rozumieniu „techniki“. Fitoinżynieria oznacza, że w ramach nowoczesnych badań i przy zastosowaniu innowacyjnych technologii badane są mechanizmy działania roślin leczniczych w celu stworzenia skutecznego i bezpiecznego leku na bazie roślin (patrz Fitofarmaceutyki).

Fitofarmaceutyki

Fitofarmaceutyki to lekarstwa, które składają się ze składników roślinnych (rośliny, części roślin i ich preparaty). Oddziałują one jak mieszaniny wieloskładnikowe, tzn., różne składniki roślinne w połączeniu mają określone oddziaływanie lub oddziaływania. Fitofarmaceutyki mają szeroki zakres skuteczności w zakresie terapeutyki i farmakologii. Podobnie jak wszystkie lekarstwa podlegają one regulacjom ustawy o lekach i podobnie jak środki chemiczne i syntetyczne przechodzą przez proces dopuszczania do obrotu.


G

Goryczka

Goryczka żółta (łac.: Gentiana lutea) to kwitnąca na żółto roślina górska. Jest ona objęta ochroną, między innymi dlatego, że wcześniej była intensywnie zbierana do przygotowywania nalewek ziołowych i w celach medycznych ze względu na wiele zawartych w niej substancji aktywnych. Mierzący do jednego metra i ważący do czterech kilogramów korzeń goryczki od dawna jest stosowany do leczenia chorób organów trawiennych i do zapobiegania przeziębieniom. Roślina może osiągać wiek sześćdziesięciu lat, czasami zakwita jednak dopiero po wielu latach. Przypisuje się jej właściwości przeciwzapalne.

Grypa

Grypa to wywoływana przez wirusa choroba dróg oddechowych. Przenosi się ona przez małe krople, które są wydzielane z organizmu człowieka podczas kaszlu lub kichania. Grypie towarzyszą wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, bóle głowy, kończyn i mięśni, chrypka i suchy kaszel. Wirus atakuje śluzówkę dróg oddechowych w taki sposób, aby dalsze zarazki chorobotwórcze mogły się łatwiej dostać.


H

Homeopatia

Pojęcie homeopatia składa się z greckich określeń o znaczeniu podobny (homos) i ból (pathos). Ta alternatywna metoda lecznicza została opracowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który publikował swoje teorie od roku 1796. Według nich chorobę należy leczyć lekarstwem, które w dużej koncentracji mogłoby wywołać podobną chorobę, jak ta, którą chce się leczyć. Lekarstwa homeopatyczne są podawane niekiedy w bardzo dużym rozcieńczeniu.


I

Infekcja

Zakażenie chorobą; przeniesienie zarazków chorobotwórczych, jak wirusy, na dany organizm

Infekcja dróg oddechowych

Infekcja dróg oddechowych to zakażenie, które dotyczy części lub całego układu dróg oddechowych. Chorobami górnych dróg oddechowych są np. przeziębienie, zapalenia zatok przynosowych, gardła, migdałków lub krtani. Choroby dolnych dróg oddechowych obejmują np. ostre zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Czynnikami chorobotwórczymi są zarówno wirusy, jak i bakterie, przy czym większość infekcji dróg oddechowych jest wywoływana przez wirusy.

Infekcja wirusowa

Infekcja wywołana przez wirusy: człowieka, zwierzęcia, rośliny) i namnażanie się ich w organiźmie.


J

Jony chlorkowe

Jony to naładowane elektrycznie atomy lub cząstki. Powstają one, kiedy nienaładowany atom lub nienaładowana cząstka oddaje elektron naładowany ujemnie (powstaje wówczas jon o ładunku dodatnim) lub przyjmuje elektron naładowany dodatnio (powstaje wówczas jon o ładunku ujemnym). Jony chlorkowe stanowią naładowane części związków pierwiastka chloru i standardowo mają ładunek ujemny. W skrócie nazywa się je często chlorkami. Jony chlorkowe są składnikiem wielu znanych soli, na przykład soli kuchennej (w połączeniu z jonami dodatnimi).


K

Kaszel

Kaszel wyzwala drogi oddechowe od ciał obcych, np. przy połykaniu. Kaszel jest też częstym objawem przeziębienia. Rozróżnia się kaszel produktywny, podczas którego odprowadzany jest śluz i kaszel nieproduktywny, który powoduje tylko podrażnienia. Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, a tylko objawem chorobowym. Jednak kaszel utrzymuje się po przeziębieniu przez kilka tygodni, nawet kiedy choroba zostanie już dawno uleczona.

Ciekawostka! Obecnie kaszel jest uznawany za jeden z objawów zapalenia zatok przynosowych u dzieci!

Kaszel podrażniający

Występuje on np. na początku infekcji, zanim rozpocznie się produkcja śluzu w drogach oddechowych. Także określone lekarstwa lub wdychanie rozmaitych substancji szkodliwych może prowadzić do wystąpienia kaszlu podrażniającego.

Katar

patrz Rhinitis

Kwiaty pierwiosnka

Kwiaty pierwiosnka są zawarte w leku Sinupret®. Kwitnący na żółto kwiat pierwiosnka należy do rodziny pierwiosnkowatych. Kwiat ten jest nazywany także pierwiosnką, prymulką, prymulą, kluczykami. Jego łacińska nazwa to Primula veris lub Primula officinalis. Polska nazwa odnosi się do pory kwitnięcia kwiatu.

Kwiat czarnego bzu

Kwiat ten pochodzi z czarnego bzu (łac.: Sambucus nigra), kwitnącego na biało krzewu lub małego drzewa. Kwiaty czarnego bzu zawierają takie substancje czynne, jak flawonoidy lub śluz roślinny. Mają działanie napotne i rozrzedzające śluz. Kwiaty czarnego bzu stanowią składnik leku Sinupret®.


L

Laryngitis

Laryngitis to fachowa nazwa zapalenia krtani (=Larynx), które występuje często przy chorobach górnych dróg oddechowych – np. chorobach przeziębieniowych. W postaci ostrej jest wywoływana głównie przez wirusy lub bakterie. Częstymi dolegliwościami towarzyszącymi zapaleniu krtani są chrypka lub utrata głosu, gorączka i bóle.


O

Objawy przeziębienia

Częstymi objawami przeziębienia są bóle gardła, katar, kaszel, chrypka. Takie objawy zwykle stopniowo ustępują. Może występować także nieduża gorączka, stanowiąca reakcję organizmu na infekcję. Nagłe wystąpienie różnych objawów i wysoka gorączka powyżej 38,5°C wskazuje na grypę i warunkuje konieczność skontaktowania się z lekarzem. Także bóle głowy, mięśni i kończyn oraz utrata apetytu wskazują na grypę.

Oczyszczanie śluzowo-rzęskowe

Oczyszczanie śluzowo-rzęskowe to oznaczenie mechanizmu automatycznego oczyszczania dróg oddechowych. Wdychane substancje obce - np. pył lub zarazki chorobotwórcze są odprowadzane w kierunku gardła przez rzęski (patrz Rzęski) błony śluzowej dróg oddechowych i wydzielinę. Nagromadzony w drogach oddechowych. Innym mechanizmem automatycznego oczyszczania organizmu jest kaszel.

Oskrzela

Oskrzela stanowią część dolnych dróg oddechowych. Łączą one główne kanały tchawicy ze znacznie mniejszymi oskrzelikami. Oskrzela mają chrząstkowate ścianki, które zapewniają, że zawsze pozostają one otwarte.


P

Pharyngitis

Łacińskie określenie Pharyngitis oznacza zapalenie w rejonie gardła, które, jeśli występuje w postaci ostrej, jest wywoływane przez wirusy. Towarzyszącymi mu objawami mogą być bóle przy przełykaniu, palenie i drapanie w gardle, niekiedy także gorączka. Zapalenie gardła występuje głównie przy przeziębieniu. Bóle gardła utrzymują się zwykle tylko przez kilka dni.

Placebo

Placebo to lekarstwo pozorne, które nie zawiera substancji czynnej o działaniu leczniczym. Placebo stosuje się np. w badaniach klinicznych w celu przetestowania nowych leków. W celu zweryfikowania skuteczności nowego leku porównuje się go z lekarstwem pozornym. Ze względu na zachodzące mechanizmy psychologiczne także placebo może jednak przynieść poprawę stanu pacjenta. Zjawisko takie nazywa się efektem placebo.

Przeciwbakteryjny

Przeciwbakteryjny oznacza „skierowany przeciw bakteriom“. Rozróżnia się dwa rodzaje działania przeciwbakteryjnego: o działaniu „bakteriostatycznym“ mówi się, kiedy substancja uniemożliwia lub ogranicza mnożenie się bakterii. O działaniu „bakteriobójczym“ mówi się, kiedy dany środek zabija bakterie.

Przeciwwirusowy

Substancje przeciwwirusowe lub leki przeciwwirusowe są skierowane przeciw wirusom i przeciw powodowanym przez nie chorobom. Ich główne działanie polega na blokowaniu mnożenia się cząstek wirusa w organizmie człowieka, czyli działaniu wirusostatycznym.

Przeciwzapalny

Oznacza, że dana substancja lub dany lek ma działanie przeciwzapalne lub działa przeciw stanom zapalnym. Innym określeniem tej właściwości jest termin „antyflogistyczny”.

Przeziębienie

Stosowane wymiennie pojęcia przeziębienie i infekcja grypowa to dwa określenia, będące w powszechnym obiegu. Określają one ostrą chorobę infekcyjną błony śluzowej nosa, zatok przynosowych, gardła lub oskrzeli. Tego rodzaju infekcję wywołują przede wszystkim wirusy, a w niektórych przypadkach także bakterie. Komplikacje związane z infekcjami bakteryjnymi mogą prowadzić do nadkażenia bakteryjnego, np., w przypadku rhinosinusitis


R

Racjonalna fitoterapia

W zakresie stosowania lekarstw roślinnych, Fitoterapii, rozróżnia się dwa pojęcia: fitoterapię „racjonalną“ i „tradycyjną“. W terapii racjonalnej stosowane są nowoczesne kliniczne i farmakologiczne metody badawcze (np. badania kliniczne) w celu udokumentowania skuteczności, jakości i tolerancji lekarstwa na bazie roślin. Zastosowanie „tradycyjne“ opiera się natomiast na kompleksowej wiedzy praktycznej i doświadczeniu zebranym w danym temacie.

Rhinitis

Powodowany zwykle przez wirusy, ostry nieżyt nosa (rhinitis), zwany też katarem, należy do najczęstszych objawów przeziębienia. Śluzówka dróg oddechowych znajduje się w stanie zapalnym występuje jej obrzęk i produkuje w zwiększonym stopniu początkowo wodnistą, a później gęstą wydzielinę.

Rhinosinusitis

Rhinosinusitis to choroba, która łączy zapalenie błony śluzowej dróg oddechowych nosa (=Rhinitis) i zapalenie zatok przynosowych (=Sinusitis). (patrz Zapalenie zatok przynosowych)

Roślina lecznicza

Rośliny lecznicze, nazywane także roślinami leczącymi, roślinami lekarskimi lub ziołami leczniczymi, zawierają substancje, które leczą niektóre choroby lub które mogą łagodzić przebieg określonych dolegliwości. We wszystkich kulturach medycyna naturalna na bazie roślin stanowiła jedną z pierwszych zdobyczy cywilizacyjnych. Medycyna taka zajmuje się skutecznym i bezpiecznym zastosowaniem roślin lub ich części. Badacze roślin leczniczych poszukują zapomnianych dzisiaj lub też nieznanych dotąd roślin leczniczych lub zastosowań ze skutecznymi i dobrze tolerowanymi składnikami.

Rzęski

Rzęski to małe włoski, które znajdują się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Stale pozostają one w ruchu. Zapewniają one odprowadzanie śluzu i ciał obcych, jak pył i bakterie, z dróg oddechowych do gardła. Tam wydzielina jest albo wydalana podczas kaszlu albo połykana.


S

Sekretolityczny

Substancje, które mają działanie sekretolityczne, stymulują komórki błony śluzowej do produkowania większej ilości rzadkiego (zol) śluzu. Zwiększają one zatem ilość wydzieliny. W przeciwieństwie do tego substancje oddziałujące mukolitycznie modyfikują już wydzielony śluz.

Sinus

Słowo sinus pochodzi z łaciny i określa zagięcie, zakrzywienie. W medycynie tego łacińskiego zwrotu używa się także do określenia zagłębienia, jamy lub zamkniętych kanałów, np. wgłębienia w żyle lub w naczyniach limfatycznych. Ale także wypełnione powietrzem przestrzenie w kościach, jak zatoki czołowe i przynosowe, określa się łacińskim terminem sinus.

Sinusitis

W medycynie zapalenie zatok przynosowych określane jest także łacińskim zwrotem „sinusitis“. (patrz Rhinosinusitis)

Spray do nosa

Spray do nosa to lekarstwo, którego składniki aktywne są wchłaniane przez błonę śluzową. Spraye do nosa o działaniu łagodzącym, które są stosowane np. przy chorobach przeziębieniowych, mogą przyczynić się do polepszenia oddychania przez nos, jednak drobnoustroje chorobowe łatwo się na nie uodporniają. Dlatego nie powinno się ich stosować przez dłuższy okres. Oprócz tego występują spraye do nosa z innymi składnikami, które stosuje się do leczenia różnych chorób.


Ś

Śluz

Śluz to ciągliwa wydzielina (patrz Wydzielina), która pokrywa śluzówki. W drogach oddechowych śluz służy do zwilżania i obrony przed zarazkami chorobotwórczymi. (patrz Oczyszczanie śluzowo-rzęskowe). Jego skład podczas choroby może dostarczyć ważnych wskazówek dotyczących jej przyczyny.

Śluzówka nosa

Wnętrze nosa – z wyjątkiem przedsionka nosa – jest pokryte dwoma rodzajami śluzówki: śluzówką dróg oddechowych i śluzówką węchową. Śluzówka dróg oddechowych, z drobnymi rzęskami (patrz Rzęski), zajmuje największą przestrzeń. Razem z wydzieliną nosa, która jest tworzona przez specjalne komórki, śluzówka dróg oddechowych odgrywa ważną rolę przy automatycznym oczyszczaniu dróg oddechowych (patrz Oczyszczanie śluzowo-rzęskowe). Śluzówka węchowa pokrywa tylko niewielką część śluzówki nosa i stanowi element organu węchu.

Środki wykrztuśne

Środki wykrztuśne odpowiadają za to, aby śluz w oskrzelach zmieniał się w taki sposób, aby możliwe było jego łatwiejsze wydalenie podczas kaszlu. Może to następować na przykład w taki sposób, że pobudzana jest produkcja rzadkopłynnego śluzu albo modyfikowany jest już występujący śluz, np. zmienia się kleistość śluzu lub też składniki śluzu zostają oddzielone.


T

Terapia alternatywna

Terapią alternatywną lub medycyną komplementarną nazywa się procesy lecznicze, które realizują inne założenia terapeutyczne, a często także inną filozofię, niż klasyczna medycyna akademicka. Terapie alternatywne obejmują szeroki zakres aktywności, takich jak akupunktura, chiroterapia, akupresura i osteopatia, a także zabiegi reiki i aromaterapia. W rozumieniu medycyny integralnej coraz więcej osób z branży medycznej próbuje łączyć medycynę tradycyjną i komplementarną. Dzięki temu wiele metod z terapii alternatywnych jest stosowanych w medycynie tradycyjnej.

Terapia roślinna

Terapia roślinna, nazywana także fitoterapią, to leczenie chorób przy użyciu lekarstw, które składają się z substancji pochodzenia roślinnego (patrz Fitofarmaceutyki). Zwykle niemająca wielu skutków ubocznych terapia fitofarmaceutykami może stanowić przy lekkich i średnich schorzeniach alternatywę lub interesujące uzupełnienie tradycyjnych lekarstw chemicznych i syntetycznych.

Tonsillitis

Tonsillitis, czyli zapalenie migdałków opisuje zapalenie tkanki w części gardłowej, przede wszystkim migdałków. Jest ono wywoływane głównie przez wirusy i towarzyszą mu często wysoka gorączka, bóle gardła, trudności przy połykaniu, zaczerwienienie śluzówek i pęcznienie okolicznych węzłów chłonnych.

Trudności z połykaniem

Trudności z połykaniem są często wywoływane przez zapalenie błony śluzowej w drogach oddechowych.


U

Uciskające bóle głowy

Typowy objaw zapalenia zatok, który powstaje wskutek gromadzenia się wydzielin w zatokach czołowych i przynosowych. Ulgę przynosi odpłynięcie wydzielin z zatkanych zatok.

Układ odpornościowy

Układ odpornościowy chroni ciało przed chorobami, wykrywając i usuwając ciała obce, takie jak zarazki chorobotwórcze i substancje szkodliwe oraz chore lub obumarłe komórki. Jego działanie opiera się na ścisłej współpracy różnych komórek i białek, które krążą w krwi i w limfie. Układ odpornościowy dzieli się na mechanizmy obronne wrodzone i nabyte. Wrodzone mechanizmy obrony obejmują np. bariery fizyczne, jak skóra. Mechanizmy nabyte polegają na tym, że układ odpornościowy nabywa umiejętność rozpoznawania występujących zarazków chorobotwórczych. Jeśli ponownie zetknie się on z danym zarazkiem, może go szybko unieszkodliwić, tak by choroba nie wystąpiła. Efekt ten jest też wykorzystywany w szczepionkach.


W

Wirusy

Pod pojęciem wirusów rozumie się małe struktury biologiczne, które nie są w stanie samoczynnie się mnożyć. Dlatego nie są uznawane za organizmy żywe. W celu rozmnożenia się wirusy atakują komórki ludzi, zwierząt, roślin, a nawet bakterii i zmieniają ich mechanizmy komórkowe w taki sposób, aby produkowały wirusy. Większość znanych wirusów to zarazki chorobotwórcze. Ponieważ zasadniczo mają one inną budowę niż bakterie i komórki ciała, nie można ich zwalczać antybiotykami.

Wydzielanie chlorków

chlorek = cząstka ujemna (jon) pierwiastka chloru, wydzielanie = odprowadzanie, odseparowywanie. W błonie śluzowej nosa – komórki wydzielają jony chlorkowe w celu regulacji gospodarki wodnej wydzieliny. W organiźmie zdrowego człowieka zapobiega to wysuszaniu się śluzówki i tworzy nienaruszalną barierę przeciw zarodkom chorobotwórczym i ciałom obcym. Przy chorobach dróg oddechowych korzystne jest zwiększenie wydzielania chlorków. Odprowadzane jony chlorków powodują, że większa ilość wody z komórek jest wydzielana do śluzu, w wyniku czego ten ostatni staje się rzadszy i może być łatwiej odprowadzany.

Wydzielina

Wydzielina to ciecz, która pochodzi z komórek, np. śluz w drogach oddechowych i śluzówce nosa, ślina lub kwas żołądkowy.

Wskazanie

Wskazanie lub rozpoznanie obejmuje ogólny stan pacjenta, który uzasadnia lub wymaga podjęcie określonych działań terapeutycznych. Mówi się, że przy określonym obrazie chorobowym X wskazane jest działanie Y.


Z

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli oznacza zapalenie śluzówki w oskrzelach. Jest ono zwykle wywoływane przez wirusy, ale może być inicjowane także przez bakterie, alergię, toksyny lub szkodliwe substancje. Bardzo często towarzyszy ono zapaleniom górnych dróg oddechowych. Objawami zapalenia oskrzeli są kaszel, bóle klatki piersiowej, plwociny i lekko podwyższona temperatura.

Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych (patrz także Zatoki przynosowe) określa się terminem Sinusitis. Może ono przebiegać w sposób ostry lub chroniczny. Ostre zapalenie zatok przynosowych jest zwykle wywoływane przez wirusy, które przechodzą przez nos podczas przeziębienia. Dokładne rozdzielenie kataru, zapalenia zatok typu rhinitis i zapalenia zatok typu sinusitits nie jest możliwe, dlatego używa się w tym celu ogólnego określenia tzw. rhinosinusitis. Dolegliwości zapalenia zatok przynosowych mogą obejmować bóle głowy i twarzy, zmęczenie, wydzielinę z nosa i utrudnione oddychanie przez nos, a także osłabienie węchu. Z ostrej formy choroby może rozwinąć się chroniczne zapalenie zatok, jeśli dolegliwości nie ustąpią po 12 tygodniach.

Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe obejmują zatoki czołowe, zatoki szczękowe, zatoki klinowe i komórki sitowe. Są to wypełnione powietrzem, pokryte śluzówką dróg oddechowych puste przestrzenie w kościach czaszki, które są połączone z jamą nosową. Przez takie połączenia, bakterie lub wirusy mogą dostawać się także do zatok przynosowych. Mówi się wówczas o zapaleniu zatok przynosowych (=Sinusitis).

Ziele szczawiu

Ziele szczawiu to nadziemne części szczawiu zwyczajnego (łac. Rumex acetosa), będące składnikiem Sinupret®. Ta często spotykana, wieloroczna bylina występuje w całej Europie. Należy do rodziny rdestowatych i już od starożytności jest stosowana w gastronomii i do leczenia. Zielu szczawiu przypisuje się właściwości rozrzedzające śluz, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ziele werbeny

Mające do 80 cm wysokości ziele werbeny (łac. Verbena officinalis) to roślina jednoroczna lub wieloroczna z twardymi, kanciastymi łodygami i malutkimi, jasnoróżowymi kwiatami. Wiele z jej nazw potocznych wskazuje na zastosowanie tej rośliny do leczenia i do ceremonii religijnych. Nazywa się ją bowiem zielem druidów, zioło lecznicze, święte zioło lub krew Merkurego, żyła Wenus, łzy Junony. Przypisuje się jej działanie rozrzedzające wydzielinę, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.


Zwiń
  • Kto ma lek

  • Kontakt

Bionorica Polska Sp. z o.o.
Ul. Leszno 14,
01-192 Warszawa
Polska
Tel./Fax: +48 22 886 46 06
Email: bionorica@bionorica.pl


Zwiń